Laborvizsgálat
Pannon-Biomassza tüzelőanyag laboratórium bemutatása (ajkai, pécsi, szakolyi)
Pannon-Biomassza tüzelőanyag laboratórium bemutatása (ajkai, pécsi, szakolyi)
A laboratóriumaink bio- tüzelőanyagok és szilárd újrahasznosítható tüzelőanyagok szabvány szerinti vizsgálatait végzik.
A pécsi és az ajkai labor akkreditált labor minősítést kapott.
Laboratóriumaink alapvető feladata az objektív mérési módszereken alapuló vizsgálati eredmények szolgáltatása megrendelőink számára.
Szolgáltatásunk jó minősége, eredményeink megbízhatósága kulcskérdés, mivel azok alapján értékelhető a vizsgált tüzelőanyagok felhasználhatósága.
Laboratóriumunk legfontosabb célkitűzése a vizsgálatok megbízható és gyors elvégzése – pártatlanul a gyártóktól, beszállítóktól, megrendelőktől.
A Laboratórium vezetése elkötelezett az MSZ EN ISO/IEC 17025:2018. előírásainak megfelelő Minőségirányítási Rendszer jövőbeli bevezetéséért, fenntartásáért és folyamatos fejlesztéséért.
Bio- tüzelőanyagok:
Szilárd újrahasznosítható tüzelőanyagok:
A minták légmentesen zárt tárolóban, egyedi azonosítóval ellátva (vonalkódos azonosítás) kerülnek érkeztetésre a laboratóriumban, ahol a dolgozók dokumentálják a mintavétel adatait és minden egyéb körülményt és tényt, amely szemrevételezéssel megállapítható. Az adatok digitálisan rögzítésre kerülnek. A mintákhoz egyedi mérési lap kerül nyomtatásra, amely tartalmazza a mintához kapcsolódó ismert adatot, azonosítót. A mérési lap végigkíséri a mintát a laboratóriumban az összes vizsgálati folyamaton. Minden mérési adat, megjegyzés ezen kerül rögzítésre.
A beérkezett minta homogenizálásra kerül. Mintaosztással állítják elő a laboránsok a megfelelő mennyiségű vizsgálathoz elegendő mintát, amely így megőrzi a laborba érkeztetett minta reprezentatív jellegét.
A nedvességtartalom meghatározása szárítószekrényes módszerrel történik. Az előkészített minták hitelesített mérlegeken kerülnek bemérésre, egyedi azonosítóval ellátott rozsdamentes hőálló edényekbe, amelyeket ezután légkeveréses szárítószekrényben 105 0C-on szárítunk tömegállandóságig.
Párhuzamos (dupla) minták vizsgálatával minimalizáljuk a biomassza minőségének szórásából adódó esetleges eltéréseket – amely vizsgálatok eredményeinek átlagértéke adja szabvány szerint a nedvességtartalom értékét tömegszázalékban.
A tömegállandóságig száradt reprezentatív mintákat modern, szitával, ciklonnal ellátott, szabályozható fordulatszámú, rotoros vágógéppel aprítjuk 1 mm maximális szemnagyságúra. Az aprított minta légmentesen zárható műanyag dobozba kerül, ellátva annak egyedi azonosítójával.
Az aprított mintát tovább osztjuk kisebb vizsgálati adagokra. Hamutartalomhoz minimum 1g minta kerül felhasználásra, amelyet hitelesített, nagy felbontású analitikai mérlegeken mérünk be. Ezen vizsgálatokat is parallel mintákon végezzük. A minták egyedi azonosítóval ellátott porcelán edényekbe bemérve kerülnek be az izzító kemencébe a szabványokban meghatározott izzítási ciklusokra és megközelítőleg 5 órát töltenek ott, majd megkezdődik a minták visszahűtése. Egy újabb tömegmérés után a kapott adatokból pedig kiszámolható a hamutartalom.
Párhuzamosan a hamutartalommal, a fűtőérték vizsgálathoz is bemérésre kerül az aprított mintából a vizsgálati adag, amely tömörítés után egy úgynevezett bombába kerül. A vizsgálatot egy teljesen automatizált korszerű, pontosságellenőrzött kaloriméter végzi. A bombát 30 bar nagy tisztaságú Oxigénnel megtölti, és egy zárt víztérbe engedi. A bombában lévő mintát meggyújtja, amely heves égés közepette hőt ad le a körülötte lévő beállt hőmérsékletű, ellenőrzött és ismert térfogatú víztérnek a gép belsejében. Ezen hőmérséklet emelkedéséből számítható ki az égéshő, és az anyag állapotaira (nedves, vagy száraz) a fűtőérték.
A teljesen kiszárított bio-tüzelőanyagok, szilárd újrahasznosítható tüzelőanyagok rövid idő alatt képesek a levegőből nedvességet felvenni, ezért a többi vizsgálat végzésével egy időben meghatározzuk a minta higroszkopikus nedvességtartalmát, amellyel korrigálásra kerülnek a vizsgálati eredmények.
A mérési lapon a szabvány szerinti mérendő mennyiségek rögzítésre kerültek. A dolgozók a digitális adatrögzítő rendszerben behívják az adatlapot a minta egyedi azonosítója alapján, amely adatlap a minta érkezésekor került létrehozásra, a mintavételi adatok rögzítésekor. Ezután berögzítik a mérési lapról a mért értékeket, korrekciókat, és minden releváns információt a vizsgálatokkal, mintával kapcsolatban. Az eredményekből automata rendszer számításokat végez, jegyzőkönyvet készít, amely ellenőrzés és nyomtatás után lefűzésre kerül.
A levizsgált mintákat a laborba érkezéstől számított 14 napig tárolja a laboratórium, majd selejtezésre kerülnek.