A mintavételezés során cél a beérkezett tüzelőanyag teljes rakomány mennyiségére vonatkozóan jellemző mintát képezni további vizsgálatok céljára. A vizsgálatok során a minta kémiai és fizikai jellemzőire vonatkozó vizsgálatokat végzünk.
A laborvizsgálatokhoz szükséges átlagmintákat az EN 14780. szabvány szerint képezzük.
Ömlesztett tüzelőanyag
A letárolás közben a beszállított ömlesztett anyag állagát ellenőrizzük. Amikor abban a specifikációtól eltérő idegen, nem éghető anyagot találunk a letárolást leállítjuk.
Mintavételezés végrehajtása EN 14778., illetve az újabb EN 18135. szilárd biomassza tüzelőanyagok mintavételezési szabványok útmutatásának megfelelően történik.
A leürített halom alsó 30-40 cm–es sárga sraffozással jelölt részét kizárjuk a mintavételezésből. A fennmaradó magasságot képzeletbeli vonalakkal három azonos szélességű sávra osztjuk (kb.:60-60-60 cm). A felosztott sávok keresztmetszeti arányait figyelembe véve alul 5 db, középen 3 db, felül 2 db egyes mintavételi pontot választunk meg, úgy, hogy hosszirányban távolságokat arányosan felosztva, az azonos sávban a pontok közötti távközök közel azonosak legyenek.
Anyag halom a lerakodást követően
Anyag halom felosztása mintavételezési pontok
Hengeresfa tüzelőanyag
A mintavétel történhet a beszállító gépjárművek menetirány szerinti jobb oldaláról (alap eseti mintavétel), vagy a menetirány szerinti baloldalról (eseti mintavétel). A mintavételezés módszerei, eszközei mindkét esetben azonosak.
A tengely vonalára merőleges bevágást a kiválasztott mintadarabba, a véglaptól (bütütől) legalább 10 cm távolságra végezzük. A mintavágásnak a mintadarab legnagyobb átmérőjéig, (bélig) kell elérnie, az így nyert fűrész forgácsmintát összegyűjtjük és az erre a célra rendszeresített tárolóba töltjük.
Külön figyelmet fordítunk arra, hogy az összegyűjtött minta egyéb szennyeződést ne tartalmazzon (víz, más anyag forgácsa stb.).
A minták száma, közúti beszállítás esetén 4 db/gépkocsi, nyerges szerelvény esetén 8 db/szerelvény lehet.